گاز کالیبراسیون

گاز ترکیبی یا گاز کالیبراسیون مخلوطی از گازهای خالص است که در درصدها و PPM های مشخصی با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

گاز کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون را می‌توان یک گاز مرجع یا مخلوطی از گازها در نظر گرفت که معمولاً به صورت  فشرده ذخیره می شوند. ترکیب گاز کالیبراسیون با یک  گاز اولیه آغاز شده و توسط یک یا چند گاز دیگر افزایش می یابد ( تعداد اجزا گاز کالیبراسیون افزایش میابد.). اغلب گاز کالیبراسیون را برای کالیبراسیون آنالیزورهای گاز یا آشکارسازهای گاز استفاده می کنند.

گاز کالیبراسیون چیست

حتما تا به حال با مواردی مانند کالیبره کردن دستگاه ها و گاز کالیبراسیون مواجه شده اید.

گاز کالیبراسیون یا گاز ترکیبی به مخلوطی از گازهای خالص در غلظت های مختلف گفته می شود که با یکدیگر ترکیب شده و به صورت فشرده درون سیلندر های گاز ذخیره می گردند. در مخلوط های گازی یک گاز به عنوان جزء اصلی یا به عبارت دیگر بالانس در نظر گرفته می شود که با گازهای دیگر مخلوط می گردد. از این نوع ترکیبات در کالیبره کردن انواع آنالایزرها استفاده می شود. در حقیقت گازهای کالیبراسیون کاربرد های وسیع و مهمی در صنایع دارند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

انواع گازهای کالیبراسیون

این نوع ترکیبات گازی را می توان در دو دسته قرار داد، کالیبراسیون صفر و کالیبراسیون گسترده یا اسپن

گاز کالیبراسیون اسپن span calibration

گاز کالیبراسیون اسپن نوع پیشرفته تری از گاز کالیبراسیون است که بوسیله آن غلظت دقیق گاز قابل تشخیص در معرض آشکارساز گاز یا تجزیه کننده گاز قرار می گیرد. 

این نوع گازها  نسبت به دسته کالیبراسیون صفر پیشرفته تر هستند.  در آن غلظت های گوناگونی از گازهای مورد نظر برای کالیبره کردن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از آزمایشگاه ها و شرکت ها درخواست تولید و تهیه این گازها را دارند. از معتبرترین شرکت های تولید گاز ترکیبی می توان به سپهرگازکاویان اشاره نمود که خدمات و تولیدات خود را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

گازهای ترکیبی درون سیلندرهای گازی ذخیره و تولید می گردند در واقع رایج ترین روش برای تولید آنها است. سپهرگازکاویان قادر به تولید مخلوط های گازی در محدوده ppm و درصدی است. قیمت این گازها بسته به نوع گازهای مورد استفاده و حجم سیلندر می تواند متغیر باشد.

برای حمل و نقل این گازها باید نکات ایمنی را رعایت نمود تا از ایجاد صدمات و خسارات جلوگیری گردد.

گاز کالیبراسیون صفر zero calibration

قبلا گفته شد که گازهای خالص با یکدیگر ترکیب شده و گاز کالیبراسیون تولید می گردد، حال اگر در آن هیچ نوع گاز قابل اشتعالی وجود نداشته باشد در دسته گاز کالیبراسیون صفر قرار می گیرد. 

کالیبراسیون صفر به گازی گفته میشود که عاری از گازهای قابل اشتعال می‌باشد. گازهای کالیبراسیون صفر زمانی استفاده می‌شوند که تشخیص گاز یا تجزیه کننده های گاز با هیچ یک از ساختارهای گاز آنالیت که آنالایزر یا آشکارساز به آنها پاسخ می دهد کالیبره شوند. به عنوان مثال ، یک کالیبراسیون صفر از تجزیه و تحلیل اکسیژن یا دی اکسید کربن را می توان با نیتروژن خالص انجام داد. از آنجا که نیتروژن نه اکسیژن و نه دی اکسید کربن را در خود نگه نمی دارد ، می توان از این طریق نقطه صفر را تأیید و مشخص نمود.

از این گاز در چه مواردی استفاده می شود

در مواردی که آنالیز گر گاز را با گازی متفاوت از آنچه قرار است شناسایی شود، کالیبره کنند از این نوع گاز ترکیبی استفاده می کنند.

برای درک بهتر این مطلب مثالی را مطرح می کنیم، کالیبراسیون صفر برای اکسیژن یا کربن دی اکسید می تواند نیتروژن خلوص بالا باشد.  با این روش نقطه صفر برای گاز مورد نظر مشخص می گردد.

گاز کالیبراسیون آرگون:

سپهرگازکاویان دارای گواهینامه Iso17025 در زمینه تولید انواع گاز هی کالیبراسیون دو جزئی و چند جزئی می باشد.

گاز کالیبراسیون اکسیژن:

از گاز کالیبرلسیون اکسیژن در صنایع فلزات برای جوشکاری از ترکیبات چند جزئی در خوردروسازی ،داروسازی ،فولاد و... استفاده می‌شود.

گاز کالیبراسیون هلیوم:

انواع گاز کالیبراسیون هلیوم از 2 جزئی تا 20 جزئی مطابق استاندارد  و درخواست شما قابل تولید می باشد.

گاز کالیبراسیون نیتروژن دی اکسید:

گاز کالیبراسیون با توجه به درخواست مشتری و بررسی مسئول فنی سپهرگازکاویان تولید می‌گردد تمامی گازهای به کار رفته در تولید گاز کالیبراسیون از بالاترین خلوص برخوردار هستند.

گاز کالیبراسیون هیدروژن:

گازهای میکس هیدروژن درنیتروژن-گازمیکس هیدروژن در دی اکسیدکربن در نیتروژن دراین مجموعه قابل عرضه است.

گاز کالیبراسیون مونوکسید کربن:

در بسیاری از صنایع از مخلوط گازی مونوکسید استفاده می‌گرددد. صنایع سیمان سازی وپتروشیمی از جمله صنعت هایی هستند که ازمیکس مونوکسید کربن استفاده می‌کنند.

گاز کالیبراسیون نیتریک اکسید:

 مخلوطی از گاز NO و گاز نیتروژن-مخلوط گازی نیتریک اکسید در ناکس از جمله گاز کالیبراسیون نیتریک به شمار می آیند.

گاز کالیبراسیون هیدروژن سولفید:

نمونه هایی از مخلوط گازی سولفید هیدروژن:

هیدروژن سولفید (25PPM) دربالانس نیتروژن _ (50PPM) سولفیدهیدروژن در بالانس هوای خشک _ سولفیدهیدروژن وکربن مونوکسید دربالانس متان  _ هیدروژن سولفید در متان وکربن مونوکسید واکسیژن در بالانس نیتروژن

گاز کالیبراسیون دی اکسید کربن:

گازهای کالیبراسیون در ازمایشگاه -در تجهیزات پزشکی-در داروسازی و بساری از صنایع دیگر مصرف میشوند. میکس دی اکسیدکربن و نیتروژن وهیدروژن در مراکز تحقیقاتی و لیزر مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

گاز کالیبراسیون متان:

گاز کالیبراسیون LEL متان (متان در هوا) معمولا در واحد های انتقال گاز به عنوان نشت یاب کاربرد دارد. این مجموعه توانایی تامین گاز LEL متان در ابعاد و حجم های مختلف را با بالاترین کیفیت دارد.

گاز کالیبراسیون آمونیاک:

گاز کالیبراسیون آمونیاک در بالانس نیتروژن_ گاز کالیبراسیون آرگون، آمونیک، متان، نیتروژن در بالانس هیدروژن

گاز کالیبراسیون دی اکسید گوگرد:

سپهرگازکاویان امکان تولید انواع میکس از دو جزئی تا 15 جزئی را دارد. تمامی میکس های تولید شده دارای گواهینامه و سرتیفیکت معتبر می باشند.

گاز کالیبراسیون اتان:

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه ایزو 17025 از مرکز ملی تائید صلاحیت ملی ایران در زمینه کالیبراسیون انواع گاز می باشد.گاز کالیبراسیون اتان از جمله مخلوط های گازی تولید شده در این مجموعه است.

گاز کالیبراسیون پروپان:

گازهای کالیبراسیون طبق درخواست مشتریان با گازهای خلوص بالا در اختیار شما عزیزان قرار داده می‌شود.

برای سفارش گاز کالیبرلسیون، گاز در خواستی خود را در واتس آپ برای کارشناسان ما ارسال نمائید.

روش های تولید گاز کالیبراسیون

  1. لوله های نفوذ دهنده
  2. روش تزریقی
  3. روش تبخیر

- در روش اول گاز مایع درون این لوله ها وجود دارد که بوسیله دما کنترل  می شوند و قادر به تولید ترکیبات با غلظت های محدود و کم می باشند.

این لوله ها به سهولت قابل حمل هستند و معمولا برای کالیبراسیون آشکارهای سمی کاربرد دارند تا بتوانند مقادیر کم را تشخیص دهند این روش برای غلظت های بالا کاربرد ندارد.

- تولید گاز کالیبراسیون استاندارد به روش تزریقی روش دیگری برای تولید این نوع گازها می باشد. در این روش غلظت می تواند از چند درصد تا ppm متغییر باشد. گاز مایع قبل از انجام تزریق باید تبخیر گردد.

- در روش تبخیر گاز حامل از درون گاز مورد نظر در حالت مایع عبور می کند و این روش باعث می شود مقدار کمی از گاز مایع تبخیر شود و با گاز حامل همراه گردد. در این روش ترکیب درصد مخلوط آنالیز می شود.

کاربرد مخلوط گازی

مخلوط گازی برای صنعت غذایی

در اصطلاح به این نوع گازها grade food می گویند. در این صنعت برای بسته بندی مواد غذایی عمدتا از گازهای دی اکسید کربن و نیتروژن و اکسیژن استفاده می شود. این گازها می توانند با یکدیگر مخلوط شده و یا حتی به تنهایی نیز  کاربرد دارند .

گازها مشخصات و ویژگی های خاص و متفاوتی دارند و می توانند با یکدیگر وارد واکنش شوند و بر یکدیگر اثر متقابل داشته باشند بنابراین در هنگام انتخاب اجزاء گاز ترکیبی باید دقت نمود.

سه گاز گفته شده را همراه با گازهای دیگری که استفاده آن ها در صنایع غذایی مجاز است به کار می برند و در سیلندر های تحت فشار ذخیره و استفاده می کنند.

در این نوع گاز ترکیبی استفاده از گازهای خالص که درصد کمی ناخالصی داشته باشند و دارای کیفیت بالایی باشند بسیار حائزاهمیت است.

گاز اکسیژن و نیتروژن را می توان از هوا جداسازی نمود و گاز دی اکسید کربن را می توان از چاه های طبیعی استخراج نمود.

کاربرد دیگر در فریز کردن مواد غذایی است که با استفاده از آخرین تکنولوژی با انجام و رعایت استانداردهای بهداشتی انجام می شود.

گازها در کشاورزی نیز کاربرد دارد. برای جلوگیری از آفت زدگی و در برخی موارد کمک به رشد گیاهان از گازها استفاده می کنند.

شرکت سپهرگازکاویان یکی از مراکز معتبر تولید انواع گازهای کالیبراسیون و ترکیبی مطابق با درخواست مشتری همراه با ارائه سرتیفیمیت معتبر می باشد.