گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم

گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم

گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم | مشخصات گاز هلیوم مناسب چیست و چگونه آن را تهیه کنیم؟

گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم
گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم

گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم ؟ 

بهترین گاز هلیوم را از کجا تهیه کنیم

هلیوم سبک ترین گاز پس از هیدروژن می‌باشد، اما برخلاف هیدروژن گازی خنثی و غیرقابل اشتعال است. همانطور که می‌دانید بسیاری از گازها را می توان در آزمایشگاه تولید کرد، اما برخی از گازها فقط در طبیعت یافت می شوند. از جمله گازهایی که در آزمایشگاه ها امکان تولیدشان وجود ندارد و فقط در طبیعت یافت می شوند گاز هلیوم میباشد. گفتنی است که منبع اصلی تولید این گاز، استخراج از چاه های گاز طبیعی به روش مایع سازی و تقطیر می‌باشد. این گاز در ایران به صورت وارداتی وجود دارد.

هیچ شرکت تولید کننده داخلی براس این گاز وجود ندارد به این دلیل که میزان درصد موجود این گاز در کره زمین در بعضی از مناطق جغرافیایی از جمله امریکا موجود می باشد. لذا این گاز در سیلندر های صنعتی و اغلب در قالب کپسول های 50 لیتری وارد کشور و به بازار عرضه می شود و تا حدی قیمت بالایی دارد زیرا حمل و نقل این گاز در کپسول‌های کوچکتر مقرون به صرفه نیست. شرکت سپهرگاز کاویان یکی از تامین کنندگان اصلی این گاز با گریدهای 5.2،5.5و6 در ایران می باشد. اگر بخواهیم به کاربرهای این گاز اشاره کنیم باید بدانید که از این گاز برای مصارف آزمایشگاهی و همچنین تزیینات و بادکنک آرایی می توان استفاده کرد.

شرکت سپهرگاز کاویان یکی از واردکننده ها و فروشندگان اصلی  He در گریدهای آزمایشگاهی در ایران میباشد و عرضه کننده گازهلیوم در حجم های گوناگون به سراسر کشور است.

فروش گاز هلیوم آزمایشگاهی

لازم به ذکر  است که گاز هلیوم آزمایشگاهی یکی از رایج‌ترین گازهای مورد استفاده در کروماتوگرافی گازی، بعنوان گاز حامل می باشد. گاز حامل در کروماتوگرافی می بایست یک گاز بی اثر باشد تا احتمال هر گونه واکنش با اجزای نمونه و ستون های دستگاه به حداقل برسد. بسیار حائز اهمیت است گاز  He که برای این کاربرد مورد استفاده قرار میگیرد از خلوص بالایی برخوردار باشد و معمولا خلوص های 99.9992% و 99.9999% برای این منظور مناسب می باشند.

فروش گاز هلیوم بادکنک

از آنجایی که این گاز گازی بی خطر بشمار میرود، کاربرد گسترده ای در پر کردن بادکنک ها دارد. بادکنک های هلیومی به دلیل سبک بودن این گاز بالا رفته و در تزیینات مراسم ها و جشن ها طرفداران زیادی دارند.(سپهر گاز کاویان در این زمینه فعالیتی ندارد.).

قیمت کپسول گاز هلیوم

قیمت این گاز به درصد خلوص آن و حجم گاز مورد نیاز شما بستگی دارد و به طبع هر دارای درصد خلوص بیشتری باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. گفتنی است که گاز هلیم برای مصارف آزمایشگاهی معمولا در کپسول های 50 لیتری فشار بالا و برای مصارف بادکنک آرایی در کپسول های یکبار مصرف فشار پایین و همچنین کپسول های قابل شارژ در ابعاد متنوع به فروش می رسد. این گاز به دلیل وارداتی بودن و کمیاب بودن آن در برهه‌ای از زمان، یکی از گازهای گران قیمت به شمار می رود.

منابع گاز هلیوم

در رابطه با منابع این گاز گفتنی است که در حال حاضر منبع اصلی استخراج و تولید He، گاز طبیعی یا همان گاز ترش می باشد.در مرحله اول استخراج این گاز گران دمای گاز طبیعی را پائین آورده و مایع هلیوم با خلوص ۸۰ درصد بدست می آید. در این مرحله بسیاری از ناخالصی ها از جمله متان ،اتان ،پروپان و آرگون و نیتروژن از گاز حذف می گردد. ناگفته نماند که امکان استخراج این گاز از اتمسفر نیز وجود دارد اما از آنجایی که هزینه بالایی را به همراه دارد بنابراین امکان تولید در حجم زیاد صرفه اقتصادی ندارد. اگر چه این روش اغلب برای تولید گازهای دیگر مانند نیتروژن و اکسیژن استفاده می شود، اما به ندرت برای تولید هلیم استفاده می شود.

هنگام خرید و استفاده از کپسول گاز هلیوم به چه نکاتی باید توجه شود؟

خلوص گاز: خلوص این گاز آزمایشگاهی باید حداقل گرید 5 باشد و کپسول دارای گواهی نامه معتبر باشد.

فشار گاز: فشار کپسول 50 لیتری در تابستان حداقل 180تا 200 بار بسته به دمای هوا .

کپسول گاز : کپسول گاز مصرفی باید دارای سال ساخت روز مثلا 2108 باشد یا دارای تست هیدرواستاتیک و بدون زنگ زدگی و به رنگ قهوه ای باشد.

همان طور که  پیش تر گفته شد He دومین عنصر فراوان در جهان بعد از گاز هیدروژن می باشد که در خورشید هر یک ثانیه 700 میلیون تن هیدروژن به این گاز تبدیل می شود با این حال جو زمین شامل مقادیر بسیار کم این گاز می باشد نزدیک به 0.0005 % اما در میادین گازی از 0.3 %تا 7% یافت می شود که جهت استخراج صرفه اقتصادی دارد.

این گاز توسط پراکندگی رادیواکتیو از عناصر سنگین مانند اورانیوم و توریم تهیه شده است. بخشی از تابش این عناصر شامل ذرات آلفا می‌باشد که هسته های اتم های این عنصر را تشکیل می دهند. برخی از این عناصر راه خود را به سطح می رسانند و وارد جو می شوند، جایی که به سرعت بالا می روند و به فضا فرار می کنند. بقیه تحت لایه های غیر قابل نفوذ سنگ به دام افتاده و با گازهای طبیعی که در آن وجود دارد مخلوط میشوند.