گاز استیلن

گاز استیلن، یا گاز اتین کوچک‌ترین عضو خانواده‌ی آلکین‌ ها در هیدروکربن ها است. استیلن (C2H2) - گاز بی رنگی که به عنوان سوخت و ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز استیلن

گاز استیلن:

استیلن یا اتین، کوچک‌ترین عضو خانوادهٔ آلکینهای هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دو اتم کربن که با هم پیوند سه‌گانه دارند ساخته شده‌است. به خاطر وجود این پیوند سه‌گانه، استیلن جزو مواد شیمیایی اشباع نشده (سیر نشده) شناخته می‌شود.

"استیلن در صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است". به عنوان ماده اولیه و پیش ماده در سنتز و تهیه مواد شیمیایی مختلف مورد نیاز می‌باشد. از این رو، روشهای صنعتی زیادی برای تولید انبوه این ماده ابداع شده است. این ماده قابل نگهداری و قابل حمل است.

گاز استیلن چیست؟

گاز استیلن، یا گاز اتین کوچک‌ترین عضو خانواده‌ی آلکین‌ ها در هیدروکربن ها است که از دو اتم هیدروژن و دواتم کربن که باهم پیوند سه‌گانه دارند تشکیل شده است. به خاطر وجود این پیوند سه‌گانه، استیلن را د رخانواده هیدروکربن های اشباع نشده دسته بندی میکنند. استیلن در صنعت بسیار حائز اهمیت است. به‌عنوان ماده اولیه و پیش ماده در سنتز و تهیه مواد شیمیایی مختلف موردنیاز است. به همین دلیل، روش‌های صنعتی زیادی برای تولید انبوه این ماده کشف شده است. استیلن قابل نگهداری و قابل‌حمل میباشد. کاربید کلسیم از واکنش آهک و زغال سنگ در دمای بالا (با استفاده از کوره‌های الکتریکی) تهیه می‌گردد.

از اکسید شدن جزئی و محدود متان در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد و در مدت زمان بسیار کوتاه ۰٫۱ ثانیه نیز استیلن در اشل صنعتی تولید میگردد. با این روش صنعتی، ضمن این که استیلن سنتز می‌شود، گازهای با ارزش هیدروژن و منوکسید کربن نیز حاصل می‌شود که اهمیت سنتزی بسیاری دارد (به عنوان مثال در سنتز متانول مورد استفاده قرار می‌گیرند). در حال حاضر روش رایج تولید استیلن، تماس کاربید کلسیم با آب می‌باشد این کار در ژنراتورهای مخصوصی انجام می‌پذیرد. گفتنی است که دمای شعله استیلن نسبت به اتیلن واتان بیشتر می‌باشد به همین علت از استیلن درصنایع جوشکاری استفاده می‌کنند. تقریباً ۸۰ درصد استیلن تولیدشده برای ترکیبات شیمیایی و ۲۰ درصد برای تولید اکسی استیلن در جوشکاری و برش فلزات استفاده می‌شود. استیلن در اثر سوختن با اکسیژن، شعله‌ای تولید می‌کند که بیشتر از ۳۳۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت دارد. استیلن به‌صورت تجارتی در سیلندر‌های مشکی همراه استون عرضه می‌گردد. استیلن در تولید لامپ‌های استیلن یا کاربید استفاده می‌شود که قبلاً در معادن مورداستفاده قرار می‌گرفت. برای کربنیزه کردن فولاد هم از استیلن استفاده میکنند.

قیمت خرید فروش گاز استیلن با بالاترین کیفیت

تاریخچه استیلن( اتین):

استیلن (C2H2) - گاز بی رنگی که به عنوان سوخت و ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد. گاز استیلن در سال 1836 توسط ادموند دیوی کشف گردید، که از آن به عنوان یک کربورات جدید هیدروژن یاد می شد، اما چند سال بعد در سال 1860 توسط مارسلین برتلوت، شیمی دان فرانسوی که گازها را نام گذاری میکرد و فرمول را ابداع کرد، دوباره کشف گردید.

برتلوت موفق شد گاز را با عبور بخارات ترکیبات خود از یک لوله فوق العاده داغ و سپس جمع آوری رواناب آماده کند. او همچنین فهمید که این ماده از طریق برق گازدار از طریق سیانوژن و هیدروژن ایجاد شده است، اما بعداً با عبور مستقیم هیدروژن بین قطب های یک قوس کربن شروع به ایجاد گاز استیلن ( اتین) کرد!

خواص شیمیایی و فیزیکی گاز استیلن:

گاز استیلن (C2H2) - یک گاز بی رنگ مایل به زرد است. استیلن قابل اشتعال میباشد و بویی شبیه سیر است و باعث خفگی میگردد. استیلن دارای بالاترین درجه حرارت اشتعال در بین هیدروکربنهاست و آن به دلیل ساختار سه وجهی آن است ( HC = CH) . استیلن با احتراق با اکسیژن به درجه حرارت 5580 ° F (3087 ° C) می رسد و 1470 Btu انرژی در هر فوت مکعب آزاد می کند . درجه حرارت شعله بالای آن امکان میدهد تا آن را به در برش، جوشکاری، لحیم کاری و... انواع فلزات استفاده کنند.

کاربردهای استیلن

حدودا 80 درصد استیلن تولید شده در آمریکا برای تولید ترکیبات شیمیایی و 20 درصد برای سنتز اکسی استیلن در جوشکاری و برش فلزات استفاده میگردد. استیلن در اثرسوختن با اکسیژن ، شعله‌ای تولید می‌کند که بیشتر از 3300 درجه سانتی‌گراد حرارت دارد. استیلن به صورت تجارتی در کپسولهای زرد همراه استون ارائه میگردد.

کاربرد استیلن در صنعت جوشکاری:

تقریباً 20% از گاز استیلن تولید شده در جوشکاری استفاده میگردد چون حرارت شعله ی آن بالا است. استلین سومین شعله پر حرارت پس از دیسیانواستیلن و سیانوژن است و برای جوشکاری آهن و فولاد مورد استفاده قرار میگیرد. جوشکاری اکسی اتیلن در مناطقی که دسترسی به برق مشکل می‌باشد مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام جوشکاری فشار این گاز باید با رگولاتور تنظیم گردد تا از انفجار استیلن و تجزیه ان به هیدروژن و کربن جلوگیری شود.

 کاربرد استیلن در ایجاد روشنایی قابل حمل:

کلسیم کاربید برای تولید استیلن استفاده شده در روشنایی قابل حمل استفاده میگردد. این روشنایی برای معدن چیان و غواصان مورد استفاده قرار می گرفته است گفتنی است که امروزه با به بازار آمدن لامپ های کم مصرف ال ای دی این کاربرد بسیار کم شده است.

کاربرد استیلن در پلاستیک و مشتقات آکریلیک اسید:

از سال 1965 تا 2007 به دلیل قیمت و ملاحظات زیست محیطی استفاده از استیلن به عنوان خوراک تولید تا میزان 70%کاهش یافته است. اما این مصرف در چین هنوز هم وجود دارد و درسنتز پلاستیک و مشتقات آکریلیک اسید مورد استفاده قرار میگیرد. تولید فیلم های  پلی استیلن از خوراک استیلن توسط کاتالیزگر زیگلر ناتا انجام می‌پذیرد.

نکات ایمنی کار با استیلن:

معمولا نداشتن آگاهی کارکنان از نکات ایمنی باعث صدمات جبران ناپذیر میشود. در این بخش تلاش کرده ایم که نکات ایمنی که لازم است در کار با سیلندراستیلن رعایت شود بررسی کنیم و آموزش های لازم را برای شما ارائه دهیم امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده هیچگاه شاهد صدمات جبران ناپذیر نباشیم.


کپسول و سیلندر گاز استیلن:

نکاتی که برای ایجاد ایمنی در کار با گاز استیلن باید رعایت شود را اینجا ذکر می‌کنیم:

باید دانست که گاز استیلن دارای استون می باشد. استون به صورت مایع است و حلال گاز استیلن. در صورتیکه گاز استیلن به صورت آزاد باشد در فشارهای 15 پی اس آی به صورت انفجاری عمل می کند . بنابراین هموارد باید سیلندر استیلن به صورت ایستاده قرار گیرد تا استون آن از سیلندر تخلیه نشود.
 باید همواره از بدنه سیلندر محافظت نمود. همانطور که می دانید بدنه داخلی سیلندر استیلن به صورت شبکه شبکه و مخلخل است و در صورتیکه ها شبکه های درونی صدمه ببیند باعث جمع شدن و آزاد شدن گاز استیلن در آن بخش شده و باعث انفجار میشود.
 سیلندر استیلن باید از محل های به شدت گرم خارج کرد. این سیلندرها در محیط های با دمای بالاتر از 52 درجه سانتیگراد خطرآفرین هستند.
 قسمت پایین سیلندر حتما در جای خشک نگهداری شود تا از زنگزدگی آن جلوگیری گردد.
 تا آنجا که امکان دارداز قراردادن سیلندر گاز استیلن در کنار سیلندرهای دیگر همچون سیلندر گاز اکسیژن پرهیز کنید.
 تا حد امکان سیلندر گاز استیلن را در مکانی محکم ببندید تا در صورت برخورد اشیای سنگین از افتادن سیلندر جلوگیری گردد.
 به طور منظم اتصالات سیلندر گاز استیلن همچون مانومتر و شیلنک را با کف صابون بررسی کنید تا جلو نشت احتمالی را به سرعت بگیرید.
 هنگام جابه جایی سیلندر کلاهک آن را محکم ببندید و بررسی کنید.
 بعد از اتمام کار فلکه شیر سیلندر گاز استیلن را محکم ببندید و اطمینان حاصل کنید گاز باقی مانده در شیلنک گاز و اتصالات آنها تخلیه شده است.

گاز استیلن|استیلن|استیلن آزمایشگاهی