گاز

گاز یکی از حالت‌های ماده میان چهار حالت ممکن (جامد، مایع، گاز، و پلاسما) است. اتم های موجود در حالت گازی تز یکدیگر فاصله دارند و پراکنده اند.

گاز

گاز:

گاز (به فرانسوی: Gaz) یکی از حالت‌های ماده میان چهار حالت ممکن (جامد، مایع، گاز، و پلاسما) است. گاز در واقع یک مایع قابل تراکمی است که نه تنها به شکل ظرف خود در می‌آید؛ بلکه حجم خود را تا پر کردن آن ظرف نیز گسترش خواهد داد.

وابستگی حرکت اتم‌ها یا مولکول‌های ماده از یکدیگر در حالت گاز، بسیار کم‌تر از حالت‌های جامد یا مایع است. در این حالت از ماده، فاصله‌های مولکول‌ها از یکدیگر بسیار زیاد است و به همین دلیل، نیروهای برهم‌کنش مولکولی در آن، بسیار اندک هستند. همین فاصلهٔ زیاد بین ذرات است که گاز را از مایع و جامد، متمایز می‌کند. این جدایی باعث می‌شود که گاز معمولاً بی‌رنگ و نامرئی در نگاه انسان مشاهده گردد. یک نمونهٔ بسیار شناخته شدهٔ گاز بخار آب است.

در حالت گازی نیز مولکول‌ها به‌صورت کاتوره‌ای (Random) حرکت می‌کنند؛ اما از آنجا که فاصلهٔ آنها از یکدیگر زیاداست تعداد برخوردهای میان آن‌ها بسیار کم‌تر از حالت‌های دیگر ماده‌است.

گازها نیز مانند مایعات و پلاسما از شاره‌ها هستند.

زیرشاخه‌ای از فیزیک که به بررسی رفتار گازها در مقیاس ماکروسکپیک می‌پردازد ترمودینامیک نام دارد.

گاز خالص ممکن است از اتم ساخته شده‌باشد (مانند نئون)، یا مولکول دواتمی از یک نوع اتم (مانند اکسیژن)، یا مولکول ترکیبی ساخته شده از اتم‌های مختلف (مانند دی اکسید کربن). تعریف جزر میانگین مربّعی سرعت ذرّات گاز: براساس جرم مولی ،ضریب اتمیسیته،دما و دیگر پارامترهای محیطی،سرعت ذرّات یک گاز تفاوت می کند. حتّی سرعت ذرّات یک گاز با گاز دیگر در دما و فشار برابر ،برابر نیست. با تحلیل ابعادی می توان سرعتی برای ذرّات گاز در نظر گرفت که سرعت نرمال یا جذر میانگین مربّعی سرعت نامیده می شود.Vrms.

گاز آزمایشگاهی:

سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای آزمایشگاهی گرید بالا و با کیفیت می‌باشد.

گاز خالص:

گاز خالص گازی است  که دارای کمترین درصد ناخالصی باشد و گرید بالایی داشته باشد معمولا گازهای خالص در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گاز طبیعی:

گاز طبیعی (به انگلیسی: Natural gas) که معمولاً گاز گفته می‌شود، گونه‌ای سوخت فسیلی گازی شکل است. گاز طبیعی سوختی است که معمولاً اثرات زیان‌آور کمتری نسبت به سوخت‌های فسیلی دارد و جزء منابع تجدیدناپذیر می‌باشد.