کمبود هلیوم و یافتن جایگزین برای آن

کمبود هلیوم و یافتن جایگزین برای آن

کمبود هلیوم و یافتن جایگزین برای آن
کمبود هلیوم و یافتن جایگزین برای آن

کمبود هلیوم و یافتن جایگزین برای آن یکی از دغدغه های مهم مربوط به تهیه این گاز است که در این محتوا به آن می پردازیم.

یافتن گازهای پرکاربرد و انتخاب جایگزین مناسب در صنعت دغدغه بسیاری از افراد می باشد. هلیوم یکی از گازهای بسیار مهم است که در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. این گاز یک عنصر بی اثر است که در دسته گازهای نجیب قرار دارد و تمایلی به انجام واکنش ندارد. بحث هایی در رابطه با کمبود این گاز صورت گرفته که باعث نگرانی بسیاری شده است. در ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

کشف هلیوم چگونه صورت گرفت

دانشمندی به نام یانسن در سال 1868 در حال بررسی طیف خورشید بود که یک خط زرد رنگ را در طیف مشاهده نمود. این خط طیفی برای یک عنصر جدید بود که تا قبل از آن شناخته شده نبود. یانسن موفق به کشف ماهیت این عنصر نشد. بعدها دو دانشمند با بررسی طیف های بدست آمده نام این عنصر را هلیوم در نظر گرفتند.

دانشمندان  زمان زیادی را صرف مطالعه و اثبات وجود این گاز در کره زمین کردند و در نهایت شیمیدانان سوئدی در سال 1895 موفق به اثبات آن شدند.

در سال 1903 با کشف میدان گازی (گاز طبیعی) برای اثبات مشتعل شدن گاز در دهانه چاه، شعله ایجاد کردند که در کمال تعجب شعله ور نگردید. دانشمندی به نام هاورث از این میدان گازی نمونه برداری کرد و با بررسی های فراوان به این نتیجه رسید که گاز استخراج شده همان گاز هلیم است و عدم اشتعال پذیری آن را به بی اثر بودن این گاز نسبت داد.

کمبود هلیوم

کمبود این گاز به دلیل خرابی و تعطیل شدن تجهیزات پالایشگاهی در سراسر جهان به وجود آمد که همین دلیلی بر کاهش مقدار عرضه این گاز بود. در پی کاهش عرضه این گاز برخی کشورهای صنعتی از جمله چین به مقدار زیادی از این گاز برای صنایع خود نیاز داشتند و همین باعث افزایش قیمت آن شد و مشکلات عرضه و خریداری این گاز افزایش یافت. قانونی مبنی بر نظارت بر هلیوم ایجاد گردید که به تولید کنندگان جهانی این گاز، امکان افزایش تولید را داد و همچنین زنجیره عرضه را بهبود بخشید. در ادامه این روند برخی از تامین کنندگان عرضه و فروش این گاز را محدود کردند و برخی از صنایع و آزمایشگاه ها با مشکل مواجه شدند.

کاربردهای گاز هلیم

یکی از کاربرد های مهم این گاز در دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) است. در دهه های اخیر به دلیل مقرون به صرفه بودن این گاز و در دسترس بودن، بسیاری از صنایع از آن به عنوان گاز حامل در دستگاه کروماتوگرافی استفاده می کردند ولی امروزه با افزایش تقاضا و قیمت و کمبود آن، گازهای دیگری را جایگزین می کنند. در برخی از دستگاه های GC امکان تغییر گاز حامل به کاربر داده می شود تا بتواند گاز مورد استفاده را تغییر دهد.

استفاده از هیدروژن

 همانگونه که می دانید گاز هیدروژن یک گاز قابل اشتعال است و هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی را جدی گرفت. این گاز در برخی از دستگاه ها استفاده می شود که باعث نگرانی بعضی از بخش ها شده است.  قابل ذکر است که از هیدروژن در کروماتوگرافی گازی به عنوان گاز شعله استفاده می شود.

تولید هیدروژن

به دلیل بالا بودن اشتعال پذیری این گاز، راه امن تر برای تولید آن استفاده از ژنراتورهای هیدروژن است که در آن آب یونیزه شده و گاز هیدروژن تولید می شود.در این موارد هیدروژن خلوص بالا تولید می گردد.

تولید گاز هلیم

قبلا نیز اشاره شد که بعد از هیدروژن، He فراوانترین عنصر در جهان به شمار می آید. بیشترین سهم از این گاز در خارج از جو در کیهان قرار دارد و به همین دلیل است که گفته می شود در هوا کره زمین کمیاب است.

بیشترین بخش از He موجود در خاک از طریق واپاشی هسته ای برخی از عناصر پرتوزا مانند اورانیوم تولید می گردد. گاز بدست آمده از این روش خالص نبوده و با گاز طبیعی همراه است. با استفاده از روش تقطیر جزء به جزء می توان آن را خالص سازی نمود.

مهمترین میدان گازی هلیوم کشف شده در ایالات متحده قرار گرفته است.

گفته شد که بیشترین مقدار از این گاز در خارج از جو قرار دارد، که در حالت پلاسما است و دیگر الکترون ها در بند هسته نبوده و به همین دلیل رسانایی الکتریکی بالایی دارند.

چرا گاز هلیم کمیاب است

این گاز را در دسته گازهای تجدید ناپذیر قرار می دهند و در صورت استفاده، امکان برگرداندن و بازیابی آن وجود ندارد.

خرید گاز هلیوم

شرکت سپهرگازکاویان یکی از معتبرترین تامین کننده های این گاز در سیلندر های 50 لیتری با درصد خلوص 99.9992 ، 99.9995، 99.9999 می باشد که گاز مورد نظر همراه با سرتیفیکیت و گواهینامه معتبر به مشتریان عرضه می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

09128699025

09128699026

02146837072

02146835980