کرونا و اکسیژن

کرونا و اکسیژن

 کرونا و اکسیژن:

داده های کشور چین حاکی از آن است که (%40) افراد مبتلا یه کرونا بیماری خفیف (%40) متوسط و حدود (%15) از آن ها دارای بیماری شدید هستند که نیازمند به درمان با اکسیژن دارند. %5 درصد باقیمانده دارای وضعیت بحرانی بوده  و باید در بخش مراقبت های ویژه نگهداری شوند. علاوه بر این بیشتر بیماران مبتلا به کرونا با وضعیت بحرانی نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی مکانیکی دارند  به همین دلایل مراکز بهداشتی درمانی کرونا باید به دستگاه سنجش غلظت اکسیژن خون  و سیستم های عملکردی آن از جمله رابط های انتقال اکسیژن یکبار مصرف مجهز باشند برای کلیه بیماران شدید و بحرانی کرونا درمان با اکسیژن توصیه میگردد دراین درمان اکسیژن مورد نیاز کودکان با نرخ پائین2-1 لیتر بر دو دقیقه است برای بزرگسالان نرخ تجویز اکسیژن مورد نیاز از 5 لیتر بر دقیقه همراه با استفاده از کانولای بینی شروع شده و نرخ متوسط 10-6 لیتر بر دقیقه همراه با استفاده از ماسک ونتوری یا نرخ جریان بالاتر 15-10 لیتر بر دقیقه با استفاده از ماسک دارای کیسه ذخیره انجام می شود علاوه بر این در صورت نیاز بیمار به اکسیژن با سرعت ها و غلظت های بالاتر می توان از دستگاه های کانولای بینی  جریان زیاد(HFNC) تنفس مصنوعی غیر تزریقی (NIV) و تنفس مصنوعی تزریقی (IV) استفاده نمود)
در مقایسه با اکسیژن درمانی استاندارد، دستگاههای HFNC و NIV ممکن است نیاز به لوله گذاری داخلی را کاهش دهند با این حال ، دستگاههای HFNC و NIV خطر تولید ذرات در هوا(اتروسل) را دارند و در نتیجه کارکنان باید احتیاطهای لازم را در زمینه انتقال ذرات هوا در دستگاه داشته باشند.

احتیاط :

اکسیژن ، احتراق را شعله ور تر می کند . افزودن این گاز غلیظ به اتش ، شدت آن را به طور متناوب افزایش می دهد و حتی می تواند از احتراق موادی که در شرایط معمول نمی سوزند ، پشتیبانی کند .

هنگام استفاده از اکسیژن به هیچ وجه به شعله های اتش نزدیک نشوید  به هیچ عنوان نزدیک منابع اکسیژنی سیگار نکشید!

ویژگیهای  اکسیژن  مورد  استفاده  در پزشکی :  اکسیژن درمانی عبارت است از تامین اکسیژن در مراقبتهای بهداشتی. اکسیژن پزشکی حاوی حداقل % 82 اکسیژن خالص، عاری از هرگونه آلودگی است و توسط یک کمپرسور عاری از روغن تولید میشود براساس استاندارد ملی ایران به شماره 3240 این گاز  بی رنگ، بی بو، بدون طعم و غیرسمی است  وزن یک لیتر گاز در صفر درجه سلسیوس و فشار 760 میلیمتر جیوه، حدود 429/1 گرم می باشد که اندکی سنگین تر از هوا می‌باشد رنگ اکسیژن مایع، آبی کمرنگ بوده و نقطه جوش آن 9/182- درجه سلسیوس میباشد.  تبخیر یک حجم اکسیژن مایع در 15 درجه سلسیوس و فشار 760 میلیمتر جیوه، حدود 840 حجم گاز تولید میکند. درصورت تماس اکسیژن مایع و یا گاز اکسیژن سرد با پوست و مجاری تنفسی، به دلیل برودت زیاد باعث وارد شدن صدمات شدید و انجماد آن میشود. تنفس اکسیژن خالص در فشارهای نسبی بالا برای سلامتی  میتواند مضر باشد. قرار گرفتن طولانی در معرض این گاز خالص میتواند بر ریه و سامانه عصبی تاثیر گذارد و موجب آماس ریه، کاهش ظرفیت و آسیب به بافت های ریه و تاثیر بر سامانه عصبی شامل کاهش بینایی، تشنج و اغما شود.توصیه میشود صرفاً از اکسیژن با گرید پزشکی وکیفیت بالا برای بیماران استفاده شود