تولید اکسیژن برای مسافران فضایی ممکن شد!!!

تولید اکسیژن برای مسافران فضایی ممکن شد!!!

تولید اکسیژن:

محققان به تازگی توانسته اند راکتوری بسازند که می‌تواند دی‌اکسید کربن را به مولکول اکسیژن تعییر دهد تا راهی برای تامین اکسیژن مورد نیاز فضانوردان باشد.

تولید اکسیژن برای مسافران فضایی امکانپذیر گردید.
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، اکسیژن عنصری است که در سراسر کیهان وجود دارد اما شکل مولکولی آن که مورد نیاز انسان‌ها است، در فضا یافت نمی‌شود.

براساس گزارش «نیواطلس»، در حال حاضر محققان موسسه فناوری کالیفرنیا موفق به ساخت راکتوری شدند که می‌تواند دی‌اکسید‌کربن را به مولکول‌های اکسیژن تبدیل کند؛ در حقیقت این سیستم می‌تواند راهی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تولید اکسیژن مورد نیاز برای زندگی در فضا باشد.

شایان ذکر است؛ زمین تنها مکانی است که دارای گاز حیاتی اکسیژن برای تنفس انسان‌ها می‌باشد و تامین اکسیژن در فضا، یکی از بزرگ ترین مشکلات فضانوردان است. امروزه فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی با کمک الکترولیز به راحتی تنفس می‌کنند. الکترولیز فرایندی است که طی آن آب به گازهای اکسیژن و هیدروژن تبدیل می‌‌گردد.

از همین رو محققان تلاش می‌کردند  تا راه دیگری را برای تولید اکسیژن پیدا کنند؛ در نهایت آنها موفق به ساخت راکتوری شدند که به نظر بسیار ساده می‌باشد و دی‌اکسید کربن را به مولکول‌های اکسیژن و اتم کربن تبدیل می‌کند.

طبق گفته این گروه، این راکتور در آینده علاوه بر اینکه به تولید اکسیژن مسافران فضایی کمک می‌کند، قادر است  با حذف دی‌اکسیدکربن از فضا و تبدیل آن به اکسیژن با تغییرات آب و هوایی مبارزه کند.