خاصیت گاز آرگون و نحوه تزریق در شیشه دوجداره

خاصیت گاز آرگون و نحوه تزریق در شیشه دوجداره

گاز آرگون

گاز آرگون گازی بی اثر است و درهر موقعیت جغرافیایی درصد مشخصی باید در شیشه دوجداره یا شیشه سه جداره تزریق شود مثال برای پروژه های پنجره دوجداره داخل تهران باید ۱۰ الی ۱۵ درصد گاز تزریق کرد اما در جنوب کشور به خاطر دمای بالا و گرمای زیاد نهایتا تا ۸ درصد تزریق می شود زیرا در به علت گرمای زیاد فشارافزایش می‌آبد و درنهایت از سوپاپ تعبیه شده در کنج شیشه ها تخلیه میگردد.

برای اینکه شیشه دوجداره دور تا دور آن کاملا با دو مدل چسب بوتیل و پلی سولفاید عایق میشود اگر فشار گاز افزایش یابد باعث ترکیدگی شیشه می شود به همین دلیل در دو کنج روبروی هم در شیشه دوجداره سوپاپ مخصوصی میگذارند که در زمان بالا رفتن فشار گاز بین شیشه به صورت خودکار باز می شود و گاز اضافه خارج شود. یکی ازخاصیت های مهم گاز آرگون اختلال در امواج صوتی می‌باشد وسبب میشود صدای کمتری به داخل نفوذ نماید.

نحوه تزریق گاز آرگون در شیشه دوجداره:

ابتدا شیشه دوجداره را توسط چسب بوتیل به اسپیسر می‌چسبانند سپس از سوپاپ تعبیه شده در گوشه اسپیسر سوزن مخصوص وارد می شود در همان هنگام که گاز آرگون به داخل شیشه تزریق می‌گردد از سوپاپ دوم اکسیژن و هوایی که بین دو شیشه وجود دارد خارج می شود سپس پشت اسپیسررا با چسب پلی سولفاید می‌پوشانند.

البته امروزه این تکنولوژی منسوخ  شده است در برخی از کارخانه های تولید شیشه دوجداره شیشه ها در اتاقک مخصوصی به نام اتاقک خلا ساز به هم پرس می شود فضای خلا عاری ازهر گونه اکسیژن و گازهای دیگر می‌باشد این باعث میشود هیچ صدا و صوتی بین دو سمت شیشه جابجا نشود.همه این مراحل فقط در کارخانه تولید شیشه دوجداره انجام می شود و کارگاه های کوچک به این دستگاه ها حتی دستگاه تزریق گاز آرگون مجهز نیستند.

روش‌های تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره:

تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره این امکان را به شما میدهد که تا بتوانید کیفیت شیشه دو جداره مورد نظر خود را راحتتر و بهتر بررسی کنید، یکی از عوامل مهم برای بالا بردن کیفیت شیشه های دو جداره، نوع گازی می‌باشد که در بین فضای خالی بین شیشه ها استفاده می‌گردد و به همین دلیل گاز آرگون از گازهایی میباشد که در کیفیت محصول تاثیر مثبت میگذارد. روش های تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره را با هم بررسی میکنیم این روش ها عبارتنداز:
• وجود اسپیسر یا فاصله دهنده یکپارچه بین دو شیشه: برای بالا بردن درصد عایقی شیشه دوجداره و نگهداری بهتر گاز آرگون، باید اسپیسرهای یکپارچه را مورد استفاده قرار داد.
• وجود اختلاف دما بین جداره خارجی و داخلی شیشه: از آنجایی که تزریق کردن گاز آرگون در شیشه های دوجداره منجر به این می‌شود که این شیشه ها مانند یک عایق حرارتی عمل کنند، باید توجه کنید که اگر گاز آرگون به مقدار مناسب در بین شیشه ها وجود داشته باشد، قسمت بیرونی باید سردتر از قسمت درونی باشد و قسمت درونی باید با دمای اتاق یکسان باشد. با این آزمایش ساده میتوان با لمس قسمت داخلی و خارجی شیشه دوجداره خود وجود گاز آرگون را تشخیص دهید.

• اسپیسر آلومنیومی شیشه های دوجداره که دارای گاز آرگون هستند، سوپاپ های تزریق گاز دارند: باید توجه کنید که دراکثر موارد اسپیسرهای آلومنیومی و سوپاپ های مورد استفاده برای تزریق گاز دارای قیمت بالاتری از گاز آرگون می‌باشند و بیشترین کاربرد آنها در بازار امروز برای پنجره های UPVC است.