انواع گاز دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد

انواع گاز دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد | گازهای لیزری کدام هستند | برای دستگاه لیزر از چه گازهای استفاده می شود

انواع گاز دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد
انواع گاز دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد

انواع گاز دستگاه لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مطلب به معرفی انواع لیزرهای گازی میپردازیم.

انواع گاز دستگاه لیزر چیست

دستگاه های لیزر گازی معمولا یک ناحیه فعال دارند که ممکن است به یک اتم یا به یک ملکول وابسته باشند و یا حتی ممکن است ترکیبی از چند ماده باشند. نوری که از لیزرهای گازی ساطع می شود کیفیت بالایی دارد زیرا گازهای استفاده شده انحراف بسیار کمی را در نور ایجاد می کنند. این دستگاه ها به انرژی و ولتاژ بالا احتیاج دارند و با استفاده از  برق کار می کنند. در این دستگاه ها ممکن است سامانه هایی وجود داشته باشد تا باعث گردش سریع گاز شوند.           

معرفی انواع لیزرها

لیزر هلیوم-نئون

این لیزرها منتشر کننده نوری قرمز رنگ با طول موج 632.8 نانومتر هستند. البته این نوع لیزرها توانایی تولید پرتوهایی با طول موج 1.15 میکرومتر را نیز دارند. در حقیقت چند وات برق استفاده و چند میلی وات برق تولید می کنند. این لیزرها دارای یک محفظه گازی هستند که حدود 20 سانت طول دارد.

لیزر یونی آرگون

در بالا اشاره شد که لیزر هلیوم-نئون دارای طول 20 سانت است ولی در این نوع لیزر یونی طول بسیار بیشتر است و حدود ا متر می باشد و در آن پلاسمای آرگون مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لیزر انتشار دهنده نوری با طول موج 514.5 نانومتر و سبز رنگ است و خروجی آن بیشتر از 20 وات است.

راندمان این نوع دستگاه پایین است. در حقیقت به عنوان یک تحریک کننده برای سایر لیزرها مانند لیزرهای تیتانیوم و برخی از لیزرهای رنگی استفاده میشوند.

لیزر کریپتون لیزری مشابه لیزر ذکر شده است.

لیزر گاز کربنیک

ترکیب گازی هلیوم، نیتروژن، هیدروژن و آب و زنون و دی اکسید کربن در لیزر CO2 وجود دارند. پرتو منتشر شده در این نوع لیزر دارای طول موج 10.6 میکرو متر است. این لیزر میتواند خروجی تا چند کیلو وات هم داشته باشد. لیزر دی اکسید کربن کاربرد های گوناگونی دارد مانند صنایع جوشکاری و و پزشکی، فرآورش و برش مواد.

لیزر کربن مونوکسید

این نوع گازها در محدوده 4.8 میکرو متر تا 8.3 میکرو متر فعال هستند و کار آرایی و راندمان بالاتری نسبت به لیزر دی اکسید کربن دارند. کاربرد های این نوع لیزر مشابه لیزر کربنیک می باشد.

لیزر اکسیمر

نوعی از لیزرها وجود دارند که با تخلیه الکتریکی کار می کنند به نام لیزرهای اکسیمر و یا لیزرهای هاید.

با تخلیه الکتریکی در این لیزرها ملکول ناپایدار تولید میگردد که میتواند فوتون آزاد کند. این نوع لیزرها فرابنفش هستند و برای اهداف منحصر به فردی مورد استفاده قرار میگیرند بعنوان مثال:

1-برای نشانه گذاری روی مواد

2-عمل چشم

گازهایی که برای هر نوع از دستگاه های لیزری مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است.

معرفی انواع لیزر گازی

همانطور که در بالا اشاره شد گازهای گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرند.

از معمول ترین لیزرهای گازی میتوان به لیزرهای اتمی خنثی اشاره نمود. گازهایی که در این نوع لیزرها مورد استفاده قرار میگیرند هلیوم و نئون هستند. لیزر اتمی خنثی در آزمایشگاه های فیزیک و تحقیقاتی و پژوهشی کاربرد دارد. این لیزر از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

عملکرد لیزر یونی

تراز های انرژی اتمی که یونیده شده اند افزایش یافته و هنگام برخورد با اتمی که از لحاظ بار الکتریکی خنثی است آن را دچار یونش می کنند.

عملکرد لیزر ملکولی

نیروی محرکه در این لیزر، گذار بین تراز های انرژی ملکولی است.

عملکرد لیزر های اگزیمر

در واقع معنی اگزیمر یک نوع دیمر ( دو ملکولی ) تحریک شده است. از دو ملکولی استفاده می کنند که در حالت برانگیختگی پایدار و یا حالت ناپایدار پایه قرار داشته باشند.

عملکرد لیزر کربنیک

این نوع لیزر در صنعت های مختلفی از جمله برشکاری و جوشکاری کاربرد دارد.

ساختار لیزر های گازی

عملکرد آنها بر اساس تخلیه الکتریکی است. در واقع گازی که در دستگاه استفاده میشود به وسیله یک جریان الکتریکی برانگیخته شده و به حالت ناپایداری میرسد در این صورت یون و الکترون های آزاد تولید می شوند. در صورت برخورد این اتم ها و الکترون های ناپایدار با ملکول های خنثی باعث برانگیختگی آنها می شوند . این برخورد و ناپایدار شدن اتم در حالت پایه انرژی مورد نیاز برای فعالیت لیزر فراهم می شود.

مزیت لیزر های گازی نسبت به لیزر جامد

کاربرد های لیزر گازی بسیار بیشتر از جامد است. طول موج هایی که از لیزر گازی تولید میشود را نمیتوان از روش های دیگر تولید نمود. از دیگر مزیت های لیزر گازی نسبت به لیزر جامد میتوان به توان خروجی بالا اشاره نمود که از لحاظ هزینه نیز اقتصادی تر است.

تاثیر لیزر پزشکی بر انسان

برخی از لیزرها در پزشکی استفاده میشوند. لیزر باعث تحریک شدن سلولها شده و رشد و بازسازی سلول ها را سرعت میبخشد.

بر اندام هایی مانند پوست و مفاصل و سایر اندام ها تاثیر گذار است. علاوه بر اینها در درمان زخم ها نیز کاربرد دارد. خاصیت میکروب کشی و ضد ویروسی نیز از دیگر کاربرد های لیزرها به شمار می آید.

 جمع بندی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه و خرید گازهای مختلف با کارشناسان ما در شرکت سپهر گاز کاویان تماس حاصل نمایید.