انواع کپسول های هلیومی

انواع کپسول های هلیومی

انواع کپسول های هلیومی
انواع کپسول های هلیومی

انواع کپسول های هلیومی یکی از موضوعات مهمی است که در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با آن که در صنعت بسیار حائز اهمیت است صحبت نمائیم در ادامه با ما همراه باشید

گاز هلیوم و انواع کپسول‌های آن

قبل از آشنایی با انواع کپسول های هلیومی بهتر است با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی گاز هلیوم و کاربرد های آن در صنایع مختلف و انواع گرید های موجود در بازار صحبت کنیم.

این گاز دارای نماد شیمیایی He است و سرگروه گازهای نجیب در گروه 18 می باشد. از نظر فراوانی می توان گفت رتبه دوم را در بین سایر عناصر را دارد. از ویژگی های اصلی این گاز می توان به خاصیت بی اثر بودن آن در واکنش های شیمیایی اشاره نمود. این بدین معنی است که این گاز تمایلی به انجام واکنش های شیمیایی ندارد و لایه ظرفیت آن در حالت دو تایی( پایه) قرار دارد.

در گروه گازهای بی رنگ و بی بو دسته بندی می شود. از کاربرد های مهم این گاز می توان به استفاده آن بعنوان نیمه هادی و در جشن ها در بادکنک ها اشاره کرد. چگالی هلیوم کمتر از هوا است به همین دلیل در سطح بالاتری قرار می گیرد و باعث می شود بادکنک ها در هوا شناور بمانند.

همین ویژگی هلیوم (چگالی پایین) باعث شده است که تنفس این گاز اثرات منحصر به فردی داشته باشد. حتما تا به حال دیده اید افرادی را که در برخی از جشن ها اقدام به تنفس این گاز می کنند با تغییر صدا مواجه می شوند. این اتفاق به دلیل لرزش سریع تارهای صوتی نسبت به حالت عادی است.

ویژگی‌های منحصر به فرد گاز هلیوم

این گاز دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

دومین عنصر سبک به شمار می آید. از مهمترین ویژگی های آن می توان به عدم تمایل به شرکت در واکنش های شیمیایی اشاره نمود.

از طرفی He بیشترین پتانسیل یونیزاسیون را دارد.  نقطه جوش این گاز به صفر مطلق بسیار نزدیک است، به همین دلیل هلیوم در حالت مایع می تواند کمترین دمای کارکرد را فراهم کند.

در شرایط اعمال فشار 25 اتمسفر می توان آن را به حالت جامد تبدیل نمود در اینصورت این عنصر به صورت فشرده در می آید و حدود 30% تغییر حجم ایجاد می گردد.

از دیگر ویژگی های مهم این گاز هدایت حرارتی بسیار بالای آن است.

از لحاظ ساختاری و شیمیایی نیز آن را بررسی می کنیم:

همانگونه که می دانید در هسته همه عناصر پروتون و نوترون وجود دارد و بر اساس آن عدد اتمی مشخص می شود. He دارای عدد اتمی 2 می‌باشد. یعنی در هسته آن 2 پروتون وجود دارد. همچنین جرم ملکولی آن در جدول تناوبی 4.002602 است.

تراکم آن 0.0001785 گرم در هر سانتی متر مکعب می باشد. حالت آن در دمای اتاق گاز است. نقطه ذوب آن را 458- درجه فارنهایت یا 272.2- درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن را 268.93- درجه سانتی گراد در نظر می گیرند.

این عنصر دارای ایزوتوپ های متفاوتی است و معمول ترین ایزوتوپ آن He- 4 است که درصد آن 99.999866 می باشد.

در ادامه این مطلب کاربرد های مهم هلیوم را بررسی می کنیم:

کاربرد های گاز He و موارد استفاده آن

با توجه به پیشرفت صنعت های گوناگون و کاربرد های متفاوتی که این گاز دارد نیاز به مصرف آن افزایش یافته است. بر اساس آن خرید و فروش آن نیز افزایش می یابد. خواص و ویژگی های آن باعث شده است که در بسیاری از صنایع استفاده گردد.

کاربرد های صنعتی هلیوم

1-هوا و فضا

2- استفاده های نظامی

3- کاربرد های پزشکی

4- در بسیاری از تحقیقات در این گاز استفاده می شود.

5- در برخی از فعالیت های تجاری و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا این He آتش گیر است یا خیر؟

در بالا نیز اشاره شد که این عنصر تمایلی به انجام واکنش ندارد و در حقیقت یک عنصر بی اثر است. به همین دلیل آن را در دسته گازهای غیر قابل اشتعال در نظر می گیرند.

این عنصر در حالت مایع به عنوان سرد کننده مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال: کشتی های راکت، شتاب دهنده های ذرات  و دستگاه MRI.

البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید در گذشته از آن بعنوان یک گاز قابل اشتعال یاد می شد.

انواع کپسول های هلیوم

این گاز را در سیلندر های 50 لیتری در بازار عرضه می کنند. هلیوم یک گاز وارداتی است و به همین دلیل فروش آن در سیلندر با حجم کمتر اقتصادی نمی باشد.

شرکت سپهرگازکاویان تامین کننده گاز هلیوم در سیلندر 50 لیتری با درصد خلوص های 99.9992 و 99.9995 و 99.9999 می باشد. شما می توانید درخواست خود را مبنی بر خرید این گاز را برای کارشناسان فروش ما ارسال نمائید. برای دریافت قیمت گاز هلیوم با ما تماس بگیرید.

09128699025

09128699026

02146837072

02146835980